اولين سايت مرجع کارتون و کاريکاتور در ايران

 

دوشنبه، 19 شهریورماه 1386  یادداشتی در ارتباط با کتاب نیکولا کوچولو/ رضا جنگی


ایران کارتون:
بعد از مدتها گذرم به کتابفروشی افتاد! و مشغول نگاه کردن به جلد کتابهای رنگارنگ داخل ویترین کتابفروشی بودم، تا اینکه تصویر پسرکی لاغر و آشنا نظرم را به خودش جلب کرد، پسری که طراحش سمپه کاریکاتوریست فرانسوی است.
نام کتاب «نیکولا کوچولو» بود و روی جلد آن نوشته شده بود «سامپه/ گوسینی» فقط نمی دانم چرا به جای سمپه نوشته شده بود سامپه؟!
البته این پسرک دارای مجموعه ها و کتابهای گوناگونی از جمله: زنگ تفریح، تعطیلات، دردسرها و دوستان ... نیکولا می باشد و در این مقاله فقط کتاب "نیکولا کوچولو" مورد بررسی قرار گرفته است. در اصل خالق نیکولا «رنه گوسینی» نوسینده فرانسوی است که این کودک را از شخصیت پسر خودش به نام نیکولا الهام گرفته، پس در ابتدا بهتر است نگاهی اجمالی به بیوگرافی هنری این نویسنده شهیر داشته باشیم و یکی از برجسته ترین طنزنویسان داستانهای مصور فرانسوی را بهتر بشناسیم.


sam1.jpg


«رنه گوسینی» در خلق شخصیتهای زیادی از جمله «استریکس و اوبلیکس» بوشفک و دالتونهای مجموعه لوک خوش شانس نقش موثری داشته است، همچنین وی در سال 1974 از طرف جشنواره آدامسون به عنوان بهترین هنرمند کمیک استریپ دنیا شناخته شد و چون دارای شهرت و اعتبار زیادی شده بود، هر ساله نیز جایزه «رنه گوسینی» در جشنواره کمیک انگوم فرانسه به طنزنویسان جوان اهدا می شود.
و بالاخره او در 5 نوامبر 1977 در سن 51 سالگی درگذشت ولی آثارش همچنان جاویدان مانده است. حال می پردازیم به نوع و سبک نوشتار کتاب نیکولا کوچولو اثر رنه گوسینی.
در صفحات اولیه کتاب با فهرستی که شامل 19 داستان از نویسنده است و قصه هایی با عناوین مختلف که غالبا در محیط مدرسه از جمله کلاس درس می باشد مواجه می شویم.
در حقیقت گوسینی داستانها را از دیدگاه نیکولا روایت کرده و از زبان یک کودک همه چیز را توضیح می دهد، به همین طریق هم مخاطب را با همکلاسی های نیکولا و افکار آنان نسبت به زندگی و مسائل گوناگون آشنا می نماید. اکثر شاگردهای مدرسه با خصوصیات و مشخصات بامزه و همینطور با تیپ و قیافه ای متفاوت شرح داده شده اند که همیشه به خاطر همین گونه طرز فکر و آرزوهای کودکانه شان، اتفاقات مضحکی را به وجود می آورند و اکثر اوقات در انتهای قصه با یک نتیجه متفاوت رو به رو می شویم.


sam3.jpg


در واقع قدرت داستان نویسی گوسینی برای غافلگیری خواننده در پایان داستانها تحسین برانگیز است، برای روشن تر شدن مسئله اشاره ای می کنم به قسمتی از ماجرای فوتبال بازی: 18 نفر از بچه ها دور هم جمع می شوند تا فوتبال بازی کنند همه آنها داور، کاپیتان و بازیکنان دو تیم را گزینش می کنند و برای این انتخابها، جر و بحث بین بچه ها داغ است، آخر هم این بحثها به داد، قال و کتک کاری می انجامد و در انتهای ماجرا با این جملات رو به رو می شویم: «اود عصبانی شد و به اکسست گفت: تو عجله داشتی که بازی کنیم. خوب حالا می خواهیم بازی کنیم اگر حرفی داری، بگذار برای هاف تایم بعد! اکسست گفت: کدام هاف تایم؟ ما که توپ نداریم! یادم رفته از خانه بیارمش!» مخاطب داستان را به این دلیل دنبال می کند تا ببیند بازیکنان کی و چطوری بازی را شروع خواهند کرد، اما یکباره تمامی معادلات به هم می ریزد و چند جمله نتیجه داستان را تغییر می دهد! یک غافلگیری شیرین و دلچسب که در بیشتر قصه های کتاب وجود دارد.
ولی حقیقتا نوشته ها با طرجهای سمپه بسیار جذابتر به نظر می رسد. زیرا طرحها مکمل نوشتارند و خواننده توسط تصویرسازی کامل با داستان سریعتر ارتباط برقرار می نماید. اما متاسفانه یک اشکال در صفحه آرایی کتاب به چشم می خورد و آن وجود تصاویر بسیار کوچک یا ریز است. گاهی اوقات، تصاویر بایستی کمی بزرگتر کار شوند ولی همچنان کوچک صفحه آرایی شده اند و این امر کمی لطمه به کتاب وارد کرده، البته اختصاص دادن یک یا دو صفحه از هر داستان به طرح، نقطه قوتی برای کتاب به شمار می رود، و طبیعتا مخاطب با طراحی بزرگتر و کاملتر ارتباط بهتری را نسبت به تصاویر کوچکتر برقرار می نماید، همین قضیه هم باعث می گردد تا طرح های سمپه جلوه بهتری داشته باشد. و طراح با دقت فراوان محیط یک مدرسه تا کوچه، خیابان و حتی معماری ساختمانهای فرانسه را عالی ترسیم نموده، و حقیقتا وسواس سمپه در خلق فضاها، کمپوزیسیون و جزئیات باعث می شود تا مخاطب به وجد آید، و به گمانم می تواند بسیار مورد توجه کاریکاتوریست ها قرار بگیرد.
نیکولا کوچولو راگوسینی ساخت و سمپه آن را پرورش داد و کامل کرد. نیکولایی که روایتگر دنیای بچه هاست و کودکان را از زاویه دید خود آنان مورد نقد و بررسی قرار می دهد. در پایان بد نیست اشاره ای هم به عبارت تاکید شده پشت جلد کتاب نمایم.
"کسانی که این کتاب را برای کودکانشان می خرند خود پیش از آنها آن را می خوانند و شاید بیشتر برای بزرگترها یادآور روزهای خوش کودکی. نیکولا کوچولو کتابی است برای کودکان هفت ساله تا هفتاد و هفت ساله."
در هر صورت نیکولا و همکلاسی هایش برای ساعتی بزرگترها را به دنیای شیرین کودکان می برند تا شاید آدمهای بزرگ، دوباره خاطرات بچگی خودشان را مرور کنند.

sam3.jpg


کتاب "نیکولا کوچولو" نوشته "گوسینی" و با طراحی "سمپه" که توسط خانم "ویدا سعادت" ترجمه شده توسط انتشارات کیمیا به بازار کتاب عرضه شده است.


نظرات

سپهر 15:11 @ Fri, 25 Mar 11

عاشق نیکلا ام! هزارمین بارم که می خوانم بلند بلند می خندم! بدرد دوره های افسردگی میخوره! شدید!
اما! اما! با ترجمه ی آفاق حامد هاشمی! این ترجمه عالیه! من هر دو تا رو خوندم! شوخی ها و لحن رو عالی درآورده! اونو بخونین متوجه می شین!


آزاده احمدآبادی 20:00 @ Mon, 4 Apr 11

من از طرفداران نيکولا هستم.اين سايت جالبيه.ميخواستم بدونم سری نيکولا چند جلده؟


صبا 18:09 @ Thu, 23 Jun 11

عاشقتم نيكولا


پ.ن 16:43 @ Thu, 14 Jul 11

من و برادرم همئ از دوستداران این پسر شیطون اما باهوشیم


سارینا 0:09 @ Wed, 4 Jan 12

وااااااااااااااای
مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــعرکست من عاشقشم
توی نمایشگاه کتاب همهـ مجموعشو خریدم حرف نداره!!!


صهیب 13:12 @ Sat, 7 Jan 12

واقعا يه مجموعه داستان عاليه. در ورت امکان حتما تهيش کنيد.آثار هم سامپه و هم گوسينی هر دو عالی اند.


مهتاب 10:29 @ Mon, 13 Feb 12

عالیههههههههههه
من عاشقشممممممممم


علی 13:17 @ Wed, 12 Feb 14

خیلی نازه


آرین 14:39 @ Fri, 13 Jun 14

خیلی کتابش رو دوست دارم . آزاده جان 11 جلده.
زبان:
آخرين اخبار

آرشیو اخبار
خانه

© 2005-2015 irancartoon.ir All rights reserved.

irancartoon.com
Powered & Hosted by: Gardoon Web Solutions
Gardoon Web Solutions