اولين سايت مرجع کارتون و کاريکاتور در ايران

 

یکشنبه، 27 اردیبهشتماه 1388  گزارشی از نشست یک روزه نشانه شناسی در کارتون و کاریکاتور


IMG_7350.jpg


ایران کارتون:
این مراسم که روز چهارشنبه23 اردیبهشت به همت فصلنامه تخصصی خط خطی، خانه کاریکاتور، فرهنگستان هنر و موسسه آموزش عالی سوره در محل خانه کاریکاتوربا حضور اعضاء برجسته گروه پژوهشی نشانه شناسی، در کنار استادان و صاحب نامانی از هنر کاریکاتور همانند آقایان: غلامعلی لطیفی – بهمن رضایی – بهمن عبدی – داود شهیدی – احمد عربانی – ناصر پاکشیر – اسماعیل عباسی – حسین رحیم خانی – علی مریخی – جمال رحمتی – بهرام ارجمندنیا – حمیدرضا داودی – بهزاد باشو – حمید رضا مسیبی – مهدی تمیزی – داریوش رمضانی – نوروز عباسی و خانم ها: انجم روز و مریم کشکولی و.... برگزارشد، با استقبال غیر قابل تصور علاقه مندان و دانشجویان این هنر روبه رو گشت.
این ازدحام به قدری بود که جمع کثیری از حاضران ایستاده و حتی در راه پله به استماع سخنرانی ها مشغول بودند.


IMG_74303.jpg


در ابتدای جلسه کیارش زندی مدیرمسئول خط خطی به نیابت از میزبان خوشامدگویی کرد و سپس سخنرانان در جایگاه حاضر شدند.
در ادامه دکتر سجودی در مورد "جناس تصویری در کاریکاتور" پس از شرح نشانه شناختی جناس کلامی، تصویری و تصویری/کلامی نمونه هایی از کاریکاتور معاصر را از این منظر بررسی کردند.
سپس دکتر شعیری در ارتباط با "فرایند مفهوم سازی در کاریکاتور، نظام فرانشانه ای، کاریکاتور را فرازبانی دانستند که موجب توسعه ی نشانه و افزایش کارکرد استعاری آن می گردد.


IMG_7454.jpg


در ادامه دکتر معین درباره ی "کاربرد الگوی تنشی در نظام نشانه ای کاریکاتور" سعی در برقراری ارتباط بین طرح واره تنشی، گفته پردازی و کاریکاتور به عنوان گفتمان هنری دارای اغراق به ایراد سخنرانی پرداختند و در پایان نیز دکتر عباسی در ارتباط با " فراراوی در کاریکاتور" گفت که کنایه و طنز موجود در کاریکاتور از نگاه {نویسنده کاریکاتوریست} و نه از نگاه {راوی} حاصل می شود و جلسه با پرسش و پاسخ به اتمام رسید.
گفتنی است دکتر بهمن نامور مطلق، دیگر سخنران جلسه به دلیل کسالت نتوانستند در جمع حاضر شوند.
شایان ذکر است به دلیل کمبود منابع و مطالعات محدود در مباحث نظری این رشته، نشست مذکور می تواند بنیان آکادمیک جریانات علمی در این حیطه را پایه ریزی نماید.
برای دیدن گزارش تصویری اینجا را کلیک کنید.


نظراتزبان:
هنرمندان ایرانی
هنرمندان خارجی

آرشیو اخبار
خانه

© 2005-2017 irancartoon.ir All rights reserved.

irancartoon.com
Powered & Hosted by: Gardoon Web Solutions
Gardoon Web Solutions